wtorek, 26 kwietnia 2016

Kwiatki bratki :)

Dzień dobry :)

Wracam do Was po krótkiej przerwie urlopowej i obiecuję nadrobić zaległości :)

Dziś z poradnika ogrodnika ;)

Nie mam zamiaru ściemniać i udawać, że ogrodnictwo to moja pasja i że wiem, kiedy należy przycinać, nawozić, areować, siać, spulchniać, zakwaszać i odkwaszać, sadzić, przesadzać i robić wszystkie inne fascynujące rzeczy :) Na szczęście w naszym ogrodowym królestwie panuje Pan Przemek i nawet nie przeszło mi przez myśl, aby zająć jego miejsce na tronie.
Nie zmienia to jednak faktu, że lubię sobie posadzić kwiatki i do tego nasz Pan Ogrodnik absolutnie się nie wtrąca, choć mam wrażenie, że czasem nieodparta chęć go ogarnia :)
Tak więc bratki, pelargonie, petunie, wrzośce, lawenda i inne kolorowe cudeńka są moją działką.

Póki co bratki na tapecie. W tym roku białe i żółte. 
Te wdzięczne kwiatki mozemy sadzić już nawet w marcu, gdyż niestraszne im przymrozki. Możemy je sadzić praktycznie wszędzie, w ogródkach, na rabatach, na balkonach, w skrzynkach, gdzie dusza zapragnie.
Bratki powstały ze skrzyżowania trzech gatunków dzikiego fiołka, dlatego czasem nazywane są fiołkiem ogrodowym.
Kolorów pełna paleta, od białych do czarnych, ale również dwukolorowe. W toku prac hodowlanych uzyskano wiele grup i odmian tych kwiatów, dzięki czemu jest w czym wybierać, a poszczególne grupy, odmiany różnią się zarówno wysokością, pokrojem, okresem kwitnienia jak i wielkością, barwą i kształtem płatków. Wśród bratków wyróżniamy zarówno grupę wcześnie kwitnących, jak również średniowczesne i późne. Popularna rasa z grupy wcześnie kwitnących to ‘Hiemalis’, odmiany z tej grupy mimo, że nie mają dużych kwiatów, to zasługują na uwagę, są wytrzymałe na mróz i do tego obficie kwitną. Odmiany to np. ‘Śnieżka Smolicka’ o śnieżnobiałych kwiatach. Oprócz Hiemalis możemy jeszcze wyróżnić m.in. Bratki Pirnańskie (o kwiatach z tzw. oczkiem), Vorbote charakteryzujące się bardzo dużymi kwiatami. Z późnokwitnących należy wymienić Holenderskie, Roogli (o dużych kwiatach i intensywnych, różnorodnych barwach), Trimardeau (o sporych kwiatach, z oczkiem na płatkach dolnych), Orchideiflora (na obrzeżach płatka frezowane).
Są bardzo łatwe w utrzymaniu, więc nawet tzw. osoba, nie mająca ręki do kwiatów sobie poradzi. Lubią nasłonecznione lub lekko zacienione miejsca.

Bratek nie tylko cieszy nasze oko, ale również wspomaga zdrowie. Napar z bratków jest niezastąpiony w chorobach układu moczowego, jak również w chorobach skóry, leczeniu trądziku, wysypek itp.

W języku kwiatów bratek symbolizuje troskę i myślenie o kimś, dlatego kwiaty te są bardzo bliskie mojemu sercu :) 

A czy Wy posadziłyście już swoje bratki?

Z kwiatowym pozdrowieniem :)
Bati
Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Copyright © 2016 Bati RULEZ - Lifestyle blog , Blogger